
(foto: Getty Images)
Meseci neporaženosti, serija zmag in ekipa neskončnega karakterja, ki jo Maurizio Sarri opisuje kot mentalno najmočnejšo v Evropi. Kaj je skrivnost trenutnih uspehov rimskega Lazia?
Niz 11. zaporednih zmag v
Serie A se je na nedeljskem rimskem derbiju končal, a
Lazio v ligi ostaja neporažen od konca septembra, natančneje na 15 tekmah v nizu.
Ekipa ima drugi najboljši napad in drugo najboljšo obrambo v ligi. Ima najboljšega strelca lige. Je pet točk za vodilnim Juventusom z odigrano tekmo manj.
Organski napredek v zadnjih letih se nadaljuje. Brez bombastičnih nakupov, obscenega zapravljanja in vsega, kar je definiralo klub v letih predsednika Sergia Cragnottija na prelomu tisočletja.
Lazio je danes urejena sredina zdravih ambicij. V današnji rubriki Ozadja smo pogledali v drobovje stabilizacije rimskega kluba.
Rezultati
Lazio je bil sinoči v "derbyju della capitale" nenehno v podrejeni vlogi, nadigran, a je na koncu izvlekel celo kožo. Osvojena točka je bila glede na videno velik uspeh, zato ni bilo solz ob koncu večmesečne serije zmag.
Lazio je pred remijem z Romo na šestih od zadnjih osmih zmag dosegel gol v zadnjih desetih minutah. Vse to priča o izjemnem značaju ekipe, ki vedno igra do konca, kar prinaša vsesplošne hvalospeve v italijanski javnosti.
"Lazio doživlja čaroben trenutek forme," pravi trener Juventusa Maurizio Sarri. "Zame je to trenutno fizično in mentalno najboljša ekipa v Evropi."
In vse to s šele šestim proračunom v Italiji.
Tare
Nič več skrivno orožje Lazia je športni direktor Igli Tare. Albanec, ki govori pet jezikov, je ob koncu kariere dve sezoni odigral za Lazio in je že več kot desetletje njegov športni direktor.
V tem času je postal avtor številnih prestopnih presežkov.
Zdaj že legendarnega kapetana Senada Lulića je pri 25-letih našel v švicarski ligi. Vse bolj cenjenega vratarja Thomasa Strakosho je iz grškega Panioniosa pred osmimi leti pripeljal kot mladinskega igralca za 75 tisoč evrov. Največji ulov pa je verjetno Sergej Milinković-Savić, za katerega zdaj Lazio pričakuje več kot sto milijonov evrov odškodnine. Pred prihodom v Rim je le eno leto igral v Belgiji za Genk, ki ga je Laziu prodal za 15 milijonov evrov in 10 odstotkov pri naslednji prodaji.
Tudi lanski poletni prestopni rok je bil vse prej kot opazen. Najdražji nakup je bil Manuel Lazzari, ki je prišel za 11 milijonov evrov in je imel za seboj le dve sezoni Serie A pri SPAL-u. Če odštejemo prodaje, je Lazio v poletju 2019 zapravil le pet milijonov evrov na nogometnem trgu.
A to ni zmanjšalo ambicij, ki pa pri Tareju prihajajo v zmernih odmerkih. "Od začetka sezone ponavljamo, da je glavni cilj uvrstitev v ligo prvakov," pravi. "Če bomo šest ali sedem tekem pred koncem blizu, potem lahko začnemo razmišljati o scudettu. Prej ne."
"Ne smemo pasti v evforijo zaradi vsega, kar se dogaja okoli nas, kajti vse to je posledica zelo dolgega procesa. Moramo ostati skromni in graditi naprej," vztraja Tare, ki je zaradi dobrega počutja v direktorskem fotelju Lazia poleti zavrnil ponudbo Milana, da bi prevzel vodenje športne politike na San Siru.
"Boban je bil moj idol, Maldini pa je bil vzor za vse nas," je dejal ob ponudbi Milana. "Začutil sem ljubezen z njune strani, a moja odločitev je prišla iz srca. Oditi bi bilo narobe. Vem, da sem s klubom zgradil nekaj lepega," je opisal svojo odločitev.
Inzaghi
V velikega junaka zgodbe se je prelevil tudi "slučajni trener" Simone Inzaghi. Ta je v poletju 2016 presenetljivo ostal na klopi, potem ko je le po dveh dneh na položaju in po ekspresnem sporu z vrhom kluba senzacionalno odstopil Marcelo Bielsa.
V kaotičnih trenutkih so pri Laziu sprejeli odločitev, da bo na klopi ostal Inzaghi, ki je pred tem dobro končal sezono v kateri Stefano Pioli ni uspel ponoviti uspeha iz leta prej, ko je moštvo popeljal do tretjega mesta v Serie A.
Inzaghi je bil večino svojega nogometnega življenja znan predvsem kot – Inzaghijev brat. Njegov sloviti starejši brat Pippo sicer po mnogih neuspešnih trenerskih projektih z Beneventom napada Serie A, a jasno je, da je post-igralska kariera precej bolje uspela Simoneju.
Lazio ima pod njegovim vodstvom jasno taktično identiteto. V sistemu 3-5-2 so vloge natančno določene, redke spremembe v igralskem kadru pa prinašajo veliko razumevanje znotraj moštva, ki je odlično usklajeno. Ima suverenga vratarja, čvrsto obrambo, prodorne bočne igralce, ustvarjalna vezista Milinkovića-Savića in Luisa Alberta ter dva napadalca, ki se lepo dopolnjujeta: spretnega in nepredvidljivega Joaquina Correo in najboljšega strelca italijanske lige Cira Immobileja.
Lotito
Trenutni Lazio je tudi posledica preudarne politike predsednika Claudia Lotita. Ta je sicer v 15 letih na čelu kluba veliko časa prebil v bojevanju z navijači in se spopadal s številnimi očitki neambicioznosti, ker je Lazio nenehno prodajal najboljše igralce.
A pod Lotitom je Lazio prehodil pot od finančno zlomljenega kluba do zdravega poslovnega modela. Časi zapravljivega Sergia Cragnottija, ki je prinesel uspehe, ampak tudi spravil klub na rob bankrota, so del bogate klubske zgodovine.
A zgolj bogatenje klubske blagajne jezikavega Lotita ne zanima. V zadnjem času je tudi vse bolj predrzen glede svojih zahtev in klubskih ciljev.
"Po Juventusu je Lazio klub, ki je največ osvojil v zadnjih osmih letih," je dejal pred kratkim. "Imamo sedem igralcev v italijanski reprezentanci U15. Gradimo za prihodnost, ne iščemo bližnjic. Lovorike so pomembne, a še bolj pomembno je, kaj pustiš za seboj," je prepričan.
"Imamo enega najboljših trening centrov na svetu. Moramo se zavedati svojega potenciala. Ekipi pa manjka nekaj predsednikovega karakterja, da bi stopila na naslednji nivo. Nenehno dvigujemo proračun za plače igralcev. Svoj del sem opravil, igralci pa mi morajo zdaj na igrišču v zameno dati več. V tej sezoni mi morajo to vrniti, dovolj je čakanja. Zahtevam rezultate. Dal sem jim Ferrari ekipo, zdaj pa moramo izpolniti svoje cilje. Te igralce plačujem, da zmagujejo, sicer lahko igra tudi mladinska ekipa."
Kader
Kljub predsednikovim pritiskom pa pri Laziu še naprej prevladuje preudarnost. Tare je že zavrnil možnost, da bi bil klub aktiven v zimskem prestopnem roku, saj po izpadu iz Evrope in italijanskega pokala širšega kadra za nastopanje le v italijanski ligi ne potrebuje.
Lazio ima unikatno zmes, v kateri prevladujejo igralci, ki vstopajo v jesen svoje kariere.
Obrambi poveljujeta Stefan Radu (33) in Francesco Acerbi (31), na sredini igrišča je ključna vloga 33-letnega Brazilca Lucasa Leive, po boku kot v najboljših časih prodira 34-letni Lulić.
A kot pravijo – hudič je v podrobnostih. Trener Inzaghi je postal veliki mojster oživljanja karier, ki so zašle v slepo ulico. Acerbi je pri 22 letih igral v četrti italijanski ligi, zdaj pa je član reprezentance. Immobile, ki je v tej sezoni dosegel več golov kot Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Kylian Mbappe ali Robert Lewandowski, je s 23 goli najboljši strelec petih najmočnejših evropski lig, pred prihodom v Lazio pa je v dveh sezonah pri Dortmundu, Sevilli in Torinu skupaj zabil deset golov. V treh letih in pol pri rimskem klubu je v Serie A pri številki 90.
Seveda, Milinković-Savič bo nekoč prinesel milijone. A bodite prepričani, da jih bo Lazio znal pametno zapraviti. Konec koncev klub že skoraj 20 let ni podrl svojega prestopnega rekorda ob prihodu Hernana Crespa iz Parme za dobrih 50 milijonov evrov.
Včasih je lepo videti, da v modernem nogometu lahko nekaj opraviš tudi z idejo.